Koncepcja open space jest coraz częściej stosowana w projektowaniu i modernizacji biurowców. Choć pozwala to na zoptymalizowanie kosztów i pomieszczenia większej liczby stanowisk pracy na tych samych metrach kwadratowych, niesie za sobą także problem hałasu. Rozwiązaniem tej kwestii mogą być szklane ścianki akustyczne.
Hałas – utrudnienie dla efektywnej pracy
Większość pracowników pracujących w otwartych przestrzeniach zwraca uwagę na jeden czynnik, który negatywnie wpływa na ich wydajność – wszechobecny szum i hałas. Jest to problem szczególnie dla osób o wysokiej wrażliwości.
Jednym ze sposobów na radzenie sobie z tym problemem jest korzystanie z wyciszających słuchawek, jednak bardziej komfortowym rozwiązaniem mogą okazać się szklane ścianki akustyczne, które powinny być brane pod uwagę przez projektantów budynków.
Korzyści ze szklanych ścianek akustycznych
Główne przyczyny stosowania koncepcji open space to optymalizacja miejsca i zapewnienie dostępu do światła dziennego dla jak największej liczby osób. To jednak sprawia, że nawet niewielki szum, który generuje każda osoba, staje się w takim pomieszczeniu dużym hałasem.
Szklane ścianki akustyczne mogą być rozwiązaniem tego problemu. Nie zajmują dużo miejsca, skutecznie tłumią hałas i nie ograniczają dostępu do światła słonecznego. Są one najczęściej stosowane w salach konferencyjnych, ale mogą być również wykorzystywane do oddzielania stref pracy różnych zespołów i zmniejszania hałasu w pomieszczeniach.
Dlaczego warto inwestować w szklane ścianki akustyczne?
Bez względu na styl aranżacji wnętrza, dodanie szklanych ścianek akustycznych nie stanowi problemu. Szkło jest na tyle uniwersalne, że łatwo wpasowuje się w istniejący wystrój, nie ograniczając przy tym dostępu pracowników do naturalnego światła.
Szklane ścianki akustyczne pozwalają zredukować hałas, co wpływa pozytywnie na wydajność pracy. Ponadto, dzięki zastosowaniu częściowo matowego szkła, ścianki te pozwalają na stworzenie przestrzeni, w których pracownicy mogą poczuć się bardziej prywatnie.